فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری منطقه خوزستان و ایلام اجرایی می شود
1398/06/02
مدیرعامل موسسه جهاد نصر، از اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری منطقه خوزستان و ایلام موسوم به طرح مقام معظم رهبری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی موسسه جهاد نصر، محمدجواد صالحی نژاد در نشست خبری به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر، این طرح در سفر سال 75 مقام معظم رهبری به خوزستان تصویب شده است، فاز یک این طرح اجرایی شده و اجرای فاز 2 در انتظار تامین اعتبار است.

وی افزود: در فاز یک 295 هزار هکتار در استان های خوزستان و ایلام اجرایی شده و قرار است فاز دوم هم در سطح 255 هزار هکتار انجام شود.

این مسوول در خصوص اجرای فاز 2، گفت: طبق مصوبه دولت مدت اجرای این فاز 4 ساله است و اگر تأمین اعتبار به موقع انجام شود اجرای آن آغاز خواهد شد.

به گفته صالحی‌نژاد، کل اعتبار مورد نیاز برای اجرای فاز 2 به میزان 12 هزار میلیارد تومان برای اجرای شبکه‌های فرعی است و قرار است این اعتبار از طریق فاینانس و همچنین منابع صندوق توسعه ملی تأمین شود.

مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر خاطرنشان کرد: مذاکراتی در خصوص اخذ فاینانس از کشور چین صورت گرفته و قرار است در صورت توافق 1.7 میلیارد دلار توسط این کشور به عنوان فاینانس در این بخش سرمایه‌گذاری شود.

وی با بیان این که در سفر اخیر مسؤولان کشور به چین این مذاکرات انجام شده و از سوی چینی‌ها استقبال شده است، گفت: توافقات اولیه امضا شده و در حال پیگیری مجوز شورای اقتصاد هستیم. نامه‌ای هم به معاون اول رئیس جمهور برای تسریع در انجام کار ارسال شده است.

صالحی‌نژاد تأکید کرد: انجام فاز یک، 3 میلیون تن به افزایش تولید محصولات کشاورزی در منطقه خوزستان و ایلام کمک کرده و در صورت اتمام کل این طرح 9.5 میلیون تن به محصولات کشاورزی کشور اضافه خواهد شد.

* ایجاد 300هزار شغل جدید با اجرای فاز 2 طرح 550 هزار هکتاری

مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر با بیان اهمیت آغاز هر چه سریع‌تر اجرای فاز 2 طرح 550 هزار هکتاری، گفت: اجرای این طرح 300 هزار اشتغال جدید ایجاد خواهد کرد و 16 هزار میلیارد تومان هم درآمد بیشتر نصیب کشاورزان می‌شود و همچنین محصولات آنها را 2.5 میلیون تن افزایش خواهد داد.

وی با اشاره به منافع اجرای فاز یک طرح 550 هزار هکتاری، گفت: این طرح در مساحت 295 هزار هکتار انجام شده و پایان یافته است. شبکه‌های فرعی آبیاری در سطح 255 هزار هکتار و زهکشی زیرزمینی در سطح 197 هزار هکتار انجام شده است.

صالحی‌نژاد با بیان اینکه سیل‌های اخیر منطقه جنوب کشور تنها به 10 درصد یعنی معادل 20 هزار هکتار از زمین‌های آماده شده این طرح خسارت وارد کرده است، گفت: در صورتی که این طرح انجام نمی‌شد زمین‌های بیشتری در این منطقه از بین می‌رفتند و اجرای این طرح 3 میلیون تن به افزایش تولید این منطقه کمک کرده است و میزان خرید تضمینی گندم را در کشور افزایش داده است.

مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر در ادامه به اهمیت اجرای فاز 2 پرداخت و گفت: وزیر محترم جهاد کشاورزی برای درخواست تأمین اعتبار از صندوق توسعه ملی مکاتباتی داشته و معاون اول رئیس جمهور هم تمدید مجوز از محل فاینانس داخلی را داده است و امیدوار هستیم هر چه زودتر اعتبارات لازم برای اجرای این طرح تأمین شود.

وی گفت: در شرایط فعلی شاید تأمین اعتبار به دلیل اولویت‌های دیگری که در اقتصاد کشور وجود دارد سخت شده است اما مسؤولان در صورت تأمین اعتبار در آینده نزدیک شاهد درآمدزایی و بازدهی این طرح خواهند بود.گهمچنین صالحی نژاد عنوان کرد که با اجرای فاز اول طرح 550 هزار هکتار شاهد باقی ماندن مردم در روستاها و اشتغال پایدار در مناطق مرزی هستیم.

تعداد مشاهده خبر4386 بار
تصاویر مرتبط

  • مهندس صالحی نژاد_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal