برگزاری کارگاه پژوهشی با عنوان کشاورزی هوشمند به اقلیم در موسسه پژوهش‌ها
1398/10/04

کارگاه پژوهشی با عنوان «کشاورزی هوشمند به اقلیم» با ارایه سرکار خانم ‏ها مهندس بختیاری و مهندس اردستانی، پژوهشگران محترم موسسه پژوهش‏‌ های برنامه ‏‏‏ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی در تاریخ 1398/10/4 در ساعت 9 صبح در محل موسسه و با حضور جمعی از مدیران و پژوهشگران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی موسسه پژوهش‌های اقتصاد کشاورزی، کارگاه مذکور دربرگیرنده خلاصه نتایج دو پروژه پژوهشی سال 1397 در زمینه ابعاد مختلف کشاورزی هوشمند به اقلیم بود.

در این کارگاه موضوع شناخت ابعاد مختلف اثرات تغییرات اقلیمی بر بخش کشاورزی، سازوکارهای سازگاری بخش کشاورزی نسبت به این تغییرات و بررسی تجارب جهانی و پیشنهاد اقدامات و سیاست‏های حمایت از توسعه کشاورزی هوشمند به اقلیم در ایران ارائه شد.

شیوه‌های کشاورزی هوشمند به اقلیم رویکردهایی هستند که به تغییر و تحول سیستم‌های غذایی و کشاورزی کمک می‌کنند تا به ‌طور مؤثر از توسعه و تاًمین امنیت غذایی در جریان تغییرات اقلیمی حمایت کنند. ابتکارات کشاورزی هوشمند به اقلیم، استراتژی‌های متعددی را در برابر خشکسالی به کار گرفته، اطلاعات مربوط به آب و هوای فصلی و جاری را به موقع به کشاورزان ارائه می‌دهند و نوآوری‌های کشاورزی را به اشتراک می‌گذارند. علیرغم آنکه شیوه‌‏های کشاورزی هوشمند به اقلیم، مزایای قابل توجهی دارند، لیکن کشاورزان با موانع متعددی برای پذیرش و اجرای این شیوه‌‏ها روبه‏ رو هستند. دستیابی به اهداف کشاورزی هوشمند به اقلیم نیازمند تحقیق و توسعه، سیاست‏گذاری و سرمایه‌گذاری‏های لازم برای برقراری ارتباط قوی بین کشاورزان و زنجیره عرضه محصولات کشاورزی است. لذا بازنگری برنامه‏ های توسعه‏‌ای با توجه به تغییر اقلیم و سازگاری و مقابله با آن در کشور، شناسایی استراتژی‏های رشد کشاورزی و تامین امنیت غذایی که همزمان منجر به ایجاد سازگاری با تغییرات اقلیمی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‏ای شوند، اتخاذ سیاست‏های حمایتی برای اجرای فعالیت‏های کشاورزی هوشمند به اقلیم، تامین مالی هزینه‏ های سیاست‏های اجرایی و فعالیت‏های مربوط به کشاورزی هوشمند به اقلیم و بالاخره توسعه همکاری‏ ها و تعاملات بین‏ المللی برای کاهش پیامدهای زیانبار تغییر اقلیم، از جمله پیشنهادهایی است که در این زمینه می‏توان ارائه نمود. در پایان جلسه، حضار پرسش‌‏ها و نظرات خویش را مطرح کرده و پاسخ‌های لازم توسط سخنرانان ارائه شد.

تعداد مشاهده خبر2390 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal