لزوم تقویت آموزش و ترویج کشاورزی بر مبنای کارآفرینی در مراکز تحقیقاتی
1399/04/21

قائم مقام رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، بر لزوم تقویت آموزش و ترویج کشاورزی بر مبنای کارآفرینی توسط مرکز تحقیقاتی و آموزشی کشاورزی و منابع طبیعی منطقه جنوب کرمان تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر زارع با قدردانی از تلاش و فعالیت های ارزنده دکتر آیین و همکاران ایشان در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان، با تاکید بر اهمیت این مرکز در جنوب کشور توسعه طرح های تحقیقاتی و ترویج مرکز بر پایه نیاز های استان در سال گذشته را خوب ارزیابی کرد و زحمات همکاران در تولید نهال های سالم، را ارزشمند دانست.

وی با قدردانی از تلاش های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان، در حوزه آموزش و ترویج کشاورزی بر تلاش در جهت آموزش بر مبنای کارآفرینی تاکید و اظهار کرد که مطمئنا این امر زمینه های اشتغال پایدار را ایجاد خواهد کرد.

زارع با اشاره به فعالیت های خوب مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان، در زمینه توسعه کشت انواع گونه های مختلف مرکبات بر سالم سازی بیشتر نهال ها تاکید کرد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان نیز، در تشریح مهمترین فعالیتها و دستاوردهای شاخص این مرکز عنوان نمود: یکی از مهمترین فعالیتهای شاخص مرکز در سال 98 انجام تحقیقات در زمینه بذر هیبرید محصولات گلخانه ای بوده است.

دکتر آئین گفت: این مرکز در زمینه تحقیقات بذر محصولات گلخانه ای جزو مراکز پیشرو در کشور بوده و یک پروژه مستقل به منظور ایجاد لاین های خالص فلفل گلخانه ای و دو پروژه ملی مشترک با موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور، برای ایجاد لاین های گوجه فرنگی گلخانه ای در دست اجرا دارد.

وی در ادامه معرفی فعالیت های شاخص مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان، به دستیابی لاین امید بخش کنجد jL16 که معرفی رقم آن در حال داوری مباشد اشاره کرد و اظهار داشت: معرفی آن در سال 99 صورت خواهد گرفت.

این مسئول تهیه آزمایشگاهی و دستیابی به فرمولاسیون اولیه ترکیب بیولوژیک باسیلوگارد برای کنترل بیماری پوسیدگی طوقه و ریشه خیار، دانش فنی پرورش و تکثیر انبوه سن شکارگر Nesidiocoris tenuis جهت کنترل بید گوجه فرنگی و سفید بالک ها در گلخانه ها، تولید محصول سالم با گواهی سلامت GAP از سازمان استاندارد در زمینه سیب زمینی، تهیه کلکسیون ژنوتیپ های لایم و لمون منطقه و دستیابی به ژنوتیپ های کاندید برای تولید ارقام مقاوم به بیماری جاروک، تکمیل ژنوتیپ های حنای کشور به منظور معرفی رقم جاری، شناسایی ژنوتیپ های برتر گردوی منطقه و ایجاد نهالستان پیوندی گردو، از دیگر فعالیت های شاخص این مرکز در سال 98 خواند.

آئین در این جلسه از معرفی ارقام سازگار گیاهان جدید برای منطقه از جمله کینوا (ارقام Q12 ،Q26 و تیتیکاکا) زعفران، گوار، چغندر علوفه ای و سورگوم و مشارکت در آزادسازی و معرفی ارقام جدید محصولات زراعی از جمله در محصول بادمجان و کنجد و محصولات سیب زمینی، اسفناج و فلفل گلخانه ای خبر داد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان، در ادامه کارهای شاخص شده به تحقیقات صورت گرفته در خصوص روشهای آبیاری قطره ای در باغات مرکبات و میزان مصرف آب و کارایی آن در گلخانه های جنوب کرمان اشاره کرد.

وی از معرفی و توصیه مالچ پلیمر زیستی بیس ذرت در کشت های جالیزی منطقهخبر داد و گفت: با توجه به کاربرد گسترده مالچ های پلاستیکی در جنوب کرمان این نوع مالچ ها می توانند جایگزین مناسبی برای مالچ های پلاستیکی در منطقه شوند.

این مسئول اظهار داشت: نتایج حاصل از ارزیابی آبگرمکن خورشیدی در گرمایش گلخانه های جنوب استان کرمان نشان داد که استفاده از این سامانه در بازه زمانی اواخر آذر تا بهمن ماه از منظر فنی و اقتصادی کارائی لازم را دارد.

آئین نیز در ادامه به تشریح فعالیت برنامه های آموزشی و ترویجی و عملکرد آموزش بهره برداران، کارکنان وظیفه و کارشناسان پهنه پرداخت و تلاش در راستای توانمندسازی را از اولویت های فعالیتی مرکز در سال 98 خواند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب استان کرمان، فعالیت در خصوص ذخایر ژنتیکی این مرکز در سال 98 را تجمیع کلکسیون های مرکبات، ساماندهی کلکسیون خرما، ایجاد کلکسیون ژنوتیپ های الیم و لمون منطقه و تکمیل کلکسیون ژنوتیپ های حنای کشور خواند.

وی اضافه کرد: در خصوص شاخص ترین دستاورد های مرکز که در دو سال اخیر به عرصه اجرا رسیده به معرفی و ترویج ارقام اصلاح شده کنجد از جمله رقم هلیل، رقم ناشکوفا و الین امیدبخش JL16و معرفی و تولید نهال سالم و گواهی شده لیمو ترش پرشین لایم و ارقام جدید مرکبات می توان اشاره کرد.

تعداد مشاهده خبر1449 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal