امضای تفاهم‌نامه ارتقای عملکرد گندم با محوریت کشاورزان پیشرو، تعاونی روستایی و شرکت‌های دانش‌بنیان در سیستان
1399/08/30

تفاهم‌نامه‌ای در زمینه ارتقای عملکرد محصول گندم با محوریت کشاورزان پیشرو، تعاونی روستایی و شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در منطقه سیستان به امضا رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان تحقیقات،‌ معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در جمع دست اندرکاران بخش کشاورزی استان سیستان وبلوچستان گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه، مدل جدیدی از تعامل کشاورز، تعاون روستایی و شرکت دانش‌بنیان شکل گرفته که در این مدل تعاون روستایی به عنوان تامین کننده مالی نهاده‌های تولید و شرکت دانش‌بنیان به عنوان ناظر فنی و علمی در این طرح کشاورز را پشتیبانی و همراهی خواهند کرد و پس از برداشت هزینه‌های انجام شده در صورت ارتقا عملکرد کسر خواهد شد.

دکتر بازرگان تصریح کرد: با اجرای این مدل می‌توان تضمین کرد که در اراضی زیر کشت گندم، عملکرد حال حاضر تا 2 تن ارتقا یابد.

وی افزود: تلاش برای ارتقای تولید و تعیین مدل موفق در تولید، نیازمند ارتباط مستمر و مداوم چرخ دنده‌های تولید یعنی تحقیقات، آموزش، ترویج و بخش اجرا است.

معاون وزیر در سازمان تحقیقات کشاورزی تاکید کرد: برای رسیدن به این هدف مهم هیچ‌گاه کار این چهار عامل اصلی تولید پایانی ندارد و باید به طور مستمر مسیر تولید را تا دستیابی به مقصود اصلی دنبال کنند.

وی داشتن الگوی کشت مناسب و اقتصادی برای بهره‌گیری هوشمندانه از آب را از ضروریات اجرای طرح بزرگ آبرسانی دشت سیستان برشمرد.

رئیس سازمان تحقیقات و هیات همراه پس از انعقاد تفاهم‌نامه، ضمن بازدید از کلاس آموزشی بهره‌برداران و مرکز خدمات کشاورزی بنجار، وضعیت تجهیزات از جمله ماشین‌آلات کشاورزی، ایستگاه پمپاژ انتقال آب، وضعیت اجرای طرح آبرسانی به 46 هزار هکتار از اراضی سیستان را بررسی کرد.

بازرگان همچنین از نزدیک با کشاورزان و مدرسان کارگاه‌‌های آموزشی ترویجی سایت‌های الگویی دشت سیستان در سه شهرستان زهک، هامون و نیمروز که به مدت سه روز توسط مروجان ارشد در حال برگزاری بود، دیدار کرد.

در حاشیه این بازدید مسائل و مشکلات مربوط به ادوات کشاورزی و کودهای شیمیایی و توزیع آن توسط شرکت های خدماتی مطرح شد.

همچنین دکتر محمودی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان به همراه مسئولان مرکز تحقیقات کشاورزی سیستان از ایستگاه تحقیقات کشاورزی زهک و ایستگاه‌های آن بازدید میدانی به عمل آورد و وضعیت تجهیزات و منابع ایستگاه‌ها، از جمله سطح زیر کشت ایستگاه، مرغداری، استخر پرورش ماهی، مزارع غلات و باغات را بررسی کرد.

بازدید از طرح آبیاری آب با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت سیستان بخش دیگری از برنامه سفر معاون وزیر جهاد کشاورزی به سیستان بود.

بازدید از اراضی در حال آبیاری و توزیع آب به حوضچه‌ها و ایستگاه پمپاژ آب قسمت پایانی سفر دکتر بازرگان و همراهان ایشان بود و پس از آن راهی زاهدان شدند.

گفتنی است‎؛ دکتر بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به همراه دکتر محمودی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان، دکتر مویدی معاون آموزش و ترویج سازمان و دکتر آزادی معاون دفتر حوزه ریاست و روابط عمومی و مسئول هماهنگی امور استان‌های سازمان به منظور شرکت در مراسم امضای توسعه کشاورزی مشارکتی و تولید پایدار و اقتصادی گندم و بازدید از طرح‌های بخش کشاورزی به استان سیستان و بلوچستان سفر کردند.

تعداد مشاهده خبر397 بار
تصاویر مرتبط

  • 1_0
  • 2_0
  • 3_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal